Vadeli Sözleşmeler (forward) ve Vadeli İşlem Sözleşmeleri (futures)

futures-forward

Temel olarak, vadeli sözleşmeler (forward)  ve vadeli işlem sözleşmeleri (futures) aynı işleve sahiptir; her iki tip sözleşmede de, belirli bir zamanda belirli bir varlık türünü belirli bir zamanda satın alma veya satma olanağına sahiptir. Bununla birlikte, bu sözleşmelerin farklı olduğu özel detaylar bulunmaktadır.

Borsaya Karşı Özel Anlaşmalar

Öncelikle, futures sözleşmeleri borsada işlem görmektedir ve bu nedenle standartlaştırılmış sözleşmelerdir. Öte yandan, forward sözleşmeler, iki taraf arasındaki özel sözleşmelerdir ve belirtilen şart ve koşullarında katı değildir. Vadeli sözleşmeler (forward) özel anlaşmalar olduğu için, yüksek karşı taraf riski söz konusudur (bir tarafın anlaşmanın kendi tarafında temerrüde düşme olasılığı). Vadeli işlem sözleşmelerinde (futures), işlemleri garanti eden takas evleri vardır ve bu da temerrüt olasılığını neredeyse hiç seviyesini indirir.

Sözleşmelerin Uzlaşması

İkinci olarak, yerleşim ve teslimatla ilgili özel detaylar oldukça farklıdır. Vadeli sözleşmeler için sözleşmenin sona ermesi sözleşmenin sonunda gerçekleşir. Vadeli işlem sözleşmeleri günlük olarak piyasaya göre işaretlenir, bu da günlük değişikliklerin sözleşmenin sonuna kadar her gün gerçekleştiği anlamına gelir. Ayrıca, vadeli işlem sözleşmelerinin mutabakatı bir dizi tarihte gerçekleşebilir. Öte yandan forward sözleşmeleri sadece bir ödeme tarihine sahiptir.

Spekülasyon ve Riskten Korunma

Son olarak, vadeli işlem sözleşmeleri, bir varlığın fiyatının hangi yönde hareket edeceği konusunda bahse giren spekülatörler tarafından oldukça sık kullanıldığı için genellikle vadeden önce kapatılır ve teslimat genellikle hiçbir zaman gerçekleşmez. Öte yandan, forward sözleşmeleri çoğunlukla bir varlığın fiyatının volatilitesini ortadan kaldırmak isteyen riskten korunma araçları tarafından kullanılır ve varlığın teslim edilmesi veya nakit ödeme yapılması genellikle gerçekleşir.

Bir cevap yazın