Vadeli İşlemleri Değerlendirme

vadeli işlemler

Hangi vadeli işlemler piyasasının sizin için doğru olduğuna karar verdikten ve uygun bir aracı kurumla bir hesap oluşturduktan sonra, bir sonraki adım piyasayı değerlendirmektir. Finansal piyasaların çoğunda olduğu gibi, tüccarların vadeli işlem analizinde kullandığı iki temel araç vardır: temel analiz ve teknik analiz. Şimdi bunların her birine göz atacağız.

Temel Analiz

Temel analiz, bir finansal varlık veya bir emtia için fiyat seviyesini belirleyen faktörlerin araştırılmasını içerir. Yapmak isteyeceğiniz analiz türü büyük oranda hangi vadeli piyasaya yatırım yapacağınıza bağlıdır. Örneğin, Hazine Bonoları üzerine vadeli işlem yapmaya karar verirseniz, tahvil fiyatlarını yönlendiren temel faktörleri analiz etmeniz gerekir. Bunlar arasında ekonomik faaliyetin düzeyi ve yönü, para politikası, arz ve talep,  günlük ekonomik haberler yer almaktadır. Öte yandan, mesela bir tarım ürünü ile ilgili vadeli işlem sözleşmeleri yapan tüccarlar, hava durumu raporlarını, ekili alan ve ürün verimlerini, alternatif tarım ürünlerini ve nakliye masraflarını analiz etmeye çok daha fazla ilgi duyacaklardır.

Yukarıdaki iki kısa örnekte açıkça görüleceği üzere, temel analizler farklı vadeli piyasalar arasında büyük farklılıklar gösterecektir. Bu nedenle birçok tüccar dikkatlerini yalnızca bir veya iki vadeli piyasaya odaklamayı tercih etmektedir. Bunu yapmak, emeğini petrol piyasası için keskin analitik yetenekler geliştirme üzerinde yoğunlaştırmalarına ve aynı zamanda bu emtia ticaretinde deneyim geliştirmesine olanak tanır. Bir vadeli piyasadan diğerine hızlıca geçiş yapmak, belirli bir anda en uçucu veya popüler olanın ticaretini yapmak istemek, özellikle temel analizi kullanıyorsanız başarılı bir yaklaşım olmayacaktır.

Hangi pazara odaklanırsanız odaklanın diğer piyasa katılımcılarına kıyasla en azından biraz bilgi dezavantajına sahip olduğunuzu fark etmek önemlidir. Piyasadaki iki ana katılımcı türü vardır: spekülatörler ve hedge yapanlar.  Spekülatörler, fiyat hareketlerinin sağ tarafında olmaya çalışırken hedge yapanlar, gelecekteki fiyat hareketleriyle ilişkili riski kendi işlerinden kaldırmaya çalışırlar.

Bu bilgi dezavantajına rağmen, avantajlarınızı en üst düzeye çıkarırken, mümkün olduğunca seçilmiş piyasa (lar )ınız hakkında iyi bilgilendirilmiş olmak önemlidir. Bir birey olarak, bazı büyük kuruluşlardan daha çevik ve fırsatçı olma imkânınız vardır.

Seçtiğiniz pazardan bağımsız olarak, ticarete başlamadan önce başarı fırsatlarınızı en üst düzeye çıkarmak için altta yatan temel ve piyasa koşullarına ilişkin çok fazla araştırma yapmalısınız.

Teknik Analiz

Vadeli işlem piyasalarını değerlendiren ikinci ana araç grubu, teknik analiz araçlarını içerir. Temel analiz bir varlığın içsel değerinin belirlenmesiyle ilgiliyken, teknik analiz, önceki fiyat hareketlerini değerlendirerek gelecekteki fiyat hareketini belirlemeye çalışır. Pek çok piyasa katılımcısı, grafiklerin analizinin gelecekte neler olacağına dair herhangi bir ipucu sağladığına inanmazken, özellikle kısa vadeli tüccarlar arasında teknik analizin de destekçileri de vardır.

Teknik analizin bir yararı, temel analizin aksine, teknik analistlerin kullandığı birçok çizelgenin ve araçların bir piyasadan diğerine taşınabilmesidir. Bunun anlamı, bazı pazarlara konsantre olmanın faydaları olmasına rağmen, pazardan pazara geçişte temel bir analiste göre daha fazla esnekliğe sahip olunabileceği anlamına gelir.

Teknik analizin sizin için uygun olduğuna karar verirseniz, çeşitli araçlar ve teknikler hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinmenizi öneririm.

Temel ya da teknik analiz üzerinde yoğunlaşmayı seçip seçmemenize bakılmaksızın, bir başkasının dışlanması için birine güvenmek zorunda kalmadığınızı unutmayın. Çoğu temel analist bile, araştırmalarıyla keşfettikleri işlemlerin giriş ve çıkış noktalarını belirlemek için grafikleri inceliyor.

Araçlar ve Teknikler

Temel ve teknik analizin yanı sıra, vadeli işlemlerde size yardımcı olabilecek başka araçlar ve teknikler de vardır. Bunlardan en önemlisi risk yönetimidir. Daha önce de değindiğimiz gibi vadeli işlemlerde kaldıraç kullanımı hem ödül hem de riski artırır. Beklenmedik pazar hareketleri tarafından silinmekten kaçınmak için, bireyler sıkı risk yönetimi uygulamak zorunludur. Bu, bir ticarete girerken daima bir durma noktasına sahip olmayı içermelidir. Bu durdurma kayıpları, ticaretten çıkıp kayıplarınızı kesebileceğiniz bir seviyede olmalıdır. Birçok tüccar, bir ticarete girdikleri anda fiziksel durdurma emri de verir. Bu emirler, seçtiğiniz seviyeye uyulması durumunda otomatik olarak yürütülecek şekilde tasarlanmıştır.

Diğer bir risk yönetim aracı çeşitlendirmedir. Bunun anlamı, sermayenizi vadeli işlemler piyasasında ve zaman içinde birkaç küçük risk arasında yaymanız gerektiği anlamına gelir. Unutmayın, yatırım yapmak bir sprint değil, bir maratondur. Çeşitlendirme ayrıca, vadeli işlemlerin yatırım programınızın tamamı olmaması gerektiği anlamına gelir. Ticaret hesabınıza ek olarak, farklı tarzda ve farklı yatırım araçlarında bulunduğunuz diğer uzun vadeli yatırımlara da sahip olmalısınız.

Vadeli işlemler programınıza dahil olabileceğini düşündüğümüz bir başka araç da bir yazılım programıdır.

Bir cevap yazın