Vadeli İşlemler

vadeli işlemler

İlkini okumaya başladığınız bu yazı dizisi, piyasada ortak olan bazı araçların ve tekniklerin tanımlarının yanı sıra vadeli işlem piyasasına genel bir bakış sağlama amacını taşımaktadır.  Yazı dizimizi takip ettiğinizde de göreceğimiz gibi, birçok farklı yatırım sınıfını (örneğin, hisse senedi, altın) kapsayan vadeli işlem sözleşmeleri mevcuttur.   Bu nedenle, bu kılavuzu okuduktan sonra vadeli işlemlere başlamaya karar verirseniz, ticarette bulunmak istediğiniz pazarı incelemek için biraz zaman harcamanızı öneririz. Hazırlık aşamasına ortaya koyacağınız daha fazla çaba, başarıya ulaşma ihtimalinizi artıracaktır.

Önemli Not:  Vadeli işlemler (futures), diğer yatırım pozisyonlarını etkili bir şekilde korumak için kullanılabilirken spekülasyon için de kullanılabilir. Bunu yapmak, finansal kaldıraçtan kaynaklanan büyük ödüller için potansiyel taşır. Aynı zamanda büyük ölçüde büyük boyutlu riskler de taşır. Vadeli işlemlere başlamadan önce, mümkün olduğunca çok hazırlıklı olmalı, ayrıca doğabilecek her türlü maddi kayıpları kabul etmeye istekli olduğunuzdan kesinlikle emin olmalısınız.

Yazı dizimize vadeli işlemlerin nasıl işlediği, diğer finansal araçlardan farklılıkları ve finansal kaldıracın yararları ve dezavantajlarının anlaşılması da dâhil olmak üzere vadeli işlem piyasasına genel bir bakışla başlayacağız. Bu kılavuzun sonuna gelindiğinde ise amacımız vadeli işlemlerde neyin yer aldığına dair temel bir anlayışa sahip olmanızı sağlamak ve vadeli işlemlerin sizin için uygun olduğuna karar vermeniz durumunda işe başlamanız için gereken iyi bir temele sahip olmanıza katkıda bulunmaktır.

Vadeli İşlem Piyasasının Temel Yapısı

Bu bölümde, vadeli işlem piyasasının nasıl işlediğine, diğer pazarlardan farkına ve finansal kaldıraç kullanımının yatırımınızı nasıl etkilediğine bir göz atacağız.

Vadeli İşlemler Nasıl Çalışır?

Muhtemelen finansal türevler kavramını biliyorsunuzdur. Türev, yalnızca başka bir enstrüman fiyat hareketinden değerini “türeten” herhangi bir finansal araçtır. Başka bir deyişle, türevin fiyatı doğal bir değerin bir fonksiyonu değil türevin izlediği her türlü enstrümanın değerindeki değişikliklerdir.

Vadeli işlemler, en eski türev sözleşmeler arasındadır. Başlangıçta çiftçilerin ürünlerinin fiyatlarındaki değişikliklere karşı ekim yapmalarına, hasat edip pazara getirme zamanlarına karşı korunmalarına izin vermek için tasarlandı. Bu nedenle, birçok vadeli işlem sözleşmesi, hayvancılık (sığır) ve tahıllar (buğday) gibi şeylere odaklanmaktadır. Bu başlangıçtan bu yana, vadeli işlemler piyasası değerli metaller (altın), endüstriyel metaller (alüminyum), enerji (petrol), tahviller (hazine tahvilleri) ve hisse senetleri  de dahil olmak üzere çok çeşitli varlıklarla bağlantılı sözleşmeleri içine alacak şekilde genişledi.

Emtia piyasasını ölçmenin birkaç farklı yolu vardır ve farklı indekslerin performansı çok farklı olabilir. Endekslerin sektörü ağırlıklandırmaları oldukça farklıdır ve sonuçta performans çok büyük farklılık gösterebilir. Bu nedenle, genel emtia piyasasının nasıl performans gösterdiği konusunda tek bir görüş elde etmek zor olabilir.

Vadeli İşlemlerin Diğer Finansal Araçlardan Farkları

Vadeli işlemler, birçok finansal araçtan çeşitli şekillerde farklılık göstermektedir. Bir vadeli işlem sözleşmesinin değeri, başka bir şeyin hareketi tarafından belirlenir – vadeli işlem sözleşmesinin kendi değeri yoktur. İkincisi, vadeli işlemlerin sınırlı bir ömrü var. Sonsuza dek varlığını koruyabilen hisse senetlerinin aksine, vadeli işlem sözleşmesi belirlenmiş bir son kullanma tarihine sahiptir ve sözleşme sona erdikten sonra sözleşme durdurulur. Bu itibarla vadeli işlemlerde piyasa yönü ve zamanlaması çok önemlidir. Daha uzun vadeli işlem sözleşmeleri genellikle daha kısa süreli sözleşmelerden daha pahalı olmaktadır. Daha uzun süreli sözleşmelerin bazen de likiditesi düşük olabilir; bu da satın alma ve satma maliyetinizi artırır.

Üçüncü bir fark ise, piyasanın yönü üzerine doğrudan tahmin yapmanın yanında, birçok vadeli işlemci, sonuçlarının birbiriyle olan farklı sözleşmeler arasındaki ilişkiye bağlı olarak daha karmaşık tahminler kullanmasıdır. Bununla birlikte, belki de vadeli işlemler ile bireysel yatırımcılar için mevcut diğer finansal enstrümanlar arasındaki en önemli fark finansal kaldıraç kullanımını içerir.

Bir vadeli işlem sözleşmesi alıp satarken, bir yatırımcının ticaret başlatıldığında sözleşmenin tamamı için ödeme yapmasına gerek yoktur. Bunun yerine, bir pozisyon başlatmak için küçük ön ödeme yapar.  Başlangıç ​​ve bakım marjı seviyeleri borsalar tarafından belirlenir ve değiştirilebilir.

Bir cevap yazın