Vadeli işlemler Sözleşmesi

vadeli işlemler

Bir vadeli işlem sözleşmesi, her iki tarafın miktarı belirli bir varlığı önceden belirlenmiş bir fiyata ve belirli bir tarihte gelecekte satın almayı ve satmayı kabul ettiği iki taraf arasındaki sözleşmedir.

Varlığın ödenmesi ve teslimatı, teslim tarihi olarak adlandırılan gelecekteki tarihte yapılır. Vadeli işlem sözleşmesindeki alıcı uzun bir pozisyonda veya çok uzun süre beklemektedir. Futures sözleşmelerinde satıcının kısa pozisyonu ya da kısa olması söz konusudur.

Bir vadeli işlem sözleşmesinde altta yatan varlık, emtialar, hisse senetleri, para birimleri, faiz oranları ve tahvil olabilir. Vadeli işlem sözleşmesi tanınmış bir borsada tutulmaktadır. Borsa taraflar arasında arabulucu ve kolaylaştırıcı olarak görev yapar. Başlangıçta, taraflar döviz birimi tarafından marj olarak bilinen sözleşmenin bir parçası olarak önceden nominal bir hesap koymak zorundadırlar.

Vadeli işlem fiyatlarının her gün değişmesi gerektiği için fiyat farklılıkları marjdan günlük olarak belirlenmektedir. Kenar boşluğu tüketilirse, kontratın marjını tekrar hesapta doldurması gerekir. Bu işleme pazar denir. Dolayısıyla, teslim günü itibariyle, yalnızca tüm diğer farklılıkların önceden çözülmüş olması nedeniyle farkı kararlaştırmak için kullanılan spot fiyattır.

Vadeli işlemler, riske karşı korunmak veya fiyatlarında spekülasyon yapmak için kullanılabilir.

Vadeli sözleşmeler standartlaştırılmıştır, yani altındaki emtianın kalitesini, miktarını ve teslimatını belirtirler, böylece fiyatlar piyasadaki herkese aynı şeyi ifade eder. Örneğin, ham petrolün her çeşidi aynı üreticiden elde edilen ham maddenin diğerinden farklı olmaması ve ham petrolün alıcısı tam olarak neye sahip olduğunu biliyor olması.

Vadeli işlemler, sıfır toplamlı bir oyundur; yani, biri milyon dolar kazanıyorsa, başkası bir milyon dolar kaybeder. Zarar sınırsızdır. Vadeli işlem sözleşmeleri marjla satın alınabileceğinden, yatırımcının komisyoncusu tarafından kısmi bir kredi ile sözleşme imzalaması mümkündür; tüccarlar, binlerce veya milyonlarca dolar değerinde sözleşme yapmak için çok az kaldıraç ile inanılmaz miktarda para sahibi olurlar. Ayrıca, vadeli işlem sözleşmeleri günlük uzlaşma gerektirir, yani, marjda satın alınan vadeli işlem sözleşmesi belirli bir gündeki paranın dışına çıkarsa sözleşmeci o günkü açığı kapatmalıdır. Altta yatan emtialar için öngörülemeyen fiyat dalgalanmaları ve marjları kullanma yeteneği, vadeli işlem yapmayı, muazzam miktarda beceri, bilgi ve risk toleransı gerektiren riskli bir önermeye dönüştürür.

Vadeli işlem piyasasındaki hakemler, bu tür yanlış fiyatlamadan istifade etmek için nakit ve vadeli işlemler arasındaki ilişkiyi sürekli olarak izlerler. Örneğin belli ayda altın vadeli nakit altın piyasası ve / veya faiz oranları ile ilgili olarak aşırı fark, varsa, derhal risksiz bir kazancı elde etmek için bilerek bu sözleşmeleri satacaktır. Döviz satıcısının tabanındaki tüccar, ağır satış faaliyetinin farkına varacak ve vadeli işlem fiyatını hızla aşağı iterek tepki vererek nakit piyasası ile aynı hizaya gelecektir. Bu nedenle, bu tür fırsatlar nadir ve kısa sürer. Çoğu arbitraj stratejisi, büyük bayii tüccarları tarafından gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın