Vadeli İşlemler Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

vadeli işlemler

Ticaret öncesinde vadeli işlem yapmak için dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır. Bunlar arasında hangi aracı kurumdan yararlanacağınız, ticaret yapmak isteyebileceğiniz vadeli işlem türleri ve ne tür işlemler gerçekleştireceğiniz gibi hususlar yer alır. Şimdi bu konuların her birine daha ayrıntılı bir şekilde bakacağız.

Aracı Kurum Seçimi

Ticaret öncesinde bir aracı kurum seçmeniz gerekir. Size daha yüksek seviyede hizmet ve tavsiye verecek, ancak muhtemelen bir miktar daha yüksek ücretler alacak bir tam hizmet komisyoncusu seçebilirsiniz. Alternatif olarak, muhtemelen “kendiniz yapın” yaklaşımından daha fazlasına sahip olacak, ancak daha düşük komisyonlarla bir indirim aracı seçebilirsiniz. Takip etmeyi seçtiğiniz yön tamamen kişisel tercih ve eğilim konusudur, ancak vadeli işlem yapmak isteyen birçok okuyucu muhtemelen kendi başına hareket eden yatırımcılardır ve onlar için bir indirim komisyoncusu muhtemelen en mantıklısıdır.

Bazı yatırımcılar var olan bir aracılık ilişkisine sahip  olsa da vadeli işlemler  ticaretinde bulunmayı tercih edebilir. Bazı büyük indirim aracıları makul fiyatlarla vadeli işlemler sunmaktadır. Diğer yatırımcılar, vadeli işlem piyasasında uzmanlaşmış bir aracı şirket seçebilirler.

Her zaman olduğu gibi, bir komisyoncu seçerken, özellikle de daha önce konuyla aşina değilseniz, her birini iyice araştırdığınızdan emin olun. Önemli hususlar: komisyon oranları, marj gereksinimleri, ele alınan işlem türleri, sağlanan icraat seviyeleri, izleme ve ticaret için yazılım ve kullanıcı arabirimi ve genel müşteri hizmetlerini içerir.

Vadeli İşlem Piyasalarının Kategorileri

Hisse senedi ticareti yapıyorsanız, birçok farklı şirket türü (teknoloji, petrol, banka) vardır ve hisse senedi ticareti mekaniği aynı kalırken, alttaki endüstrilerin ve şirketlerin nüansları çeşitlilik gösterir. Aynı durum vadeli işlemler için de geçerlidir. Tüm vadeli işlem sözleşmeleri benzerdir, ancak böyle geniş kapsamlı bir enstrümanı takip eden vadeli işlem sözleşmeleri olduğundan, mevcut geniş gruplamaların farkında olmak önemlidir. (her kategoriyi bir endüstriye benzer şekilde düşünmek faydalı olabilir) Vadeli işlem sözleşmelerinin ana kategorileri ve bu kategorilere giren bazı genel sözleşmeler aşağıda listelenmiştir.

İstediğiniz kadar çok veya az sayıda kategori ve enstrüman ticareti yapabilirsiniz.  Yeni başlayanlar zaten bildiklerini kategori üzerinde düşünmek isteyebilirler. Örneğin, yıllardır hisse senedi ticareti yapıyorsanız, hisse senedi endeksleriyle vadeli işlemlerinize başlamak isteyebilirsiniz. Bu şekilde, takip ettiğiniz pazardaki hareketlerin temelini bilirsiniz ve yalnızca vadeli işlem pazarının kendisinin nüanslarını öğrenmeniz gerekir. Benzer şekilde, mesela 30 yıl bir petrol şirketinde çalıştıysanız, muhtemelen, petrol pazarının yönünü belirleyen şeyleri anladığınızdan enerjiye odaklanmayı seçmek isteyebilirsiniz.

Bir pazar kategorisi seçtikten sonra, bir sonraki adım hangi aletlerin ticaretini yapacağınıza karar vermektir. Enerji ticareti yapmaya karar verdiğinizi varsayalım. Şimdi hangi sözleşmelere odaklanacağınıza karar vermelisiniz. Ham petrol, doğal gaz veya kömüre bir  ilginiz var mı? Bu pazarların her biri farklı seviyelerde ticaret yapacak ve farklı seviyelerde likidite, oynaklık ve çeşitli kontrat boyutları ve marj gereksinimleri olmak üzere kendi nüanslarına sahiptir.  Bir sonraki adım ise ne tür ticaret yapmak istediğinize karar vermektir.

Ticaret Türleri

En basit düzeyde, bir vadeli işlem sözleşmesi alıp satmaya karar verebilirsiniz, böylece fiyatın yükselip düşeceğini iddia edebilirsiniz. Bu tür işlemler borsadaki yatırımcıların çoğu tarafından biliniyor ve anlaşılması kolaydır. Dolayısıyla, doğrudan alım satımlar muhtemelen vadeli işlemlerinizi başlatmak için iyi bir yerdir. Bununla birlikte, ticaret kariyerinizde ilerleme kaydettiğinizde, var olan daha sofistike vadeli işlem tekniklerinden bazılarını denemek etmek isteyebilirsiniz. Bu makale serimiz, yeni başlayanlar için olduğundan, bunları ayrıntılı bir şekilde ele almayacağız ancak onlarla ilgili çevrimiçi olarak ek araştırma yapabilirsiniz. Profesyonel vadeli işlemler  tüccarları tarafından yaygın olarak kullanılan iki çeşit ticaret vardır:

Temel İşlemler: Uzun vadeli işlem sözleşmesi ve kısa vadeli nakit piyasasıdır. Bu, nakit ile vadeli işlemler arasındaki fiyat farkının dalgalanabileceği yönünde bir risktir.

Yayılmış İşlemler:  Uzun ve kısa iki farklı vadeli işlem sözleşmesidir. Bu, iki farklı vadeli işlem sözleşmesi arasındaki fiyat farkının değişeceği yönündeki bir risktir.

Riskten Korunma: Nakit piyasasında sahip olunan pozisyonları dengelemek için bir vadeli işlem sözleşmesi satmaktadır. Örneğin, vergi nedenleriyle satmak istemediğiniz geniş bir hisse senedi portföyünüz varsa, ancak keskin bir piyasa düşüşünden korkuyorsanız, vadeli işlemlerinizi bir borsa düşüşüne karşı bir hedge olarak satabilirsiniz.

Bir cevap yazın