Vadeli İşlemler İçin Gerçek Bir Örnek

vadeli işlemler

Kitap okumaktan ve ticaret videolarını izlemekten çok şey öğrenebilirsiniz. Yatırım yapmak ve ticaret, gerçek anlamda öğrenme yoluyla yapılan bir gayrettir. Yine de, ilk ticaretinizi yapmadan önce pazarlarınızı araştırma ve inceleme zamanınızı belirlemeniz önemlidir. Gerçek para ile işlem yapmaya başladığınızda, bir kerede yalnızca bir sözleşme yaptığınızdan emin olun. Ancak, kanıtlanmış bir geçmişe sahip olduğunuzda, daha büyük pozisyonlarla alışveriş yapmaya çalışmalısınız. Kaldıraç, nispeten küçük bir yatırım için birden çok sözleşmenin ticaretini mümkün kılar ancak kaldıracın hem kazanımı hem de kayıpları büyüttüğünü unutmayın.

Ticaret, ticaret platformunuzda gördüklerinizden çok daha fazlasıdır. Adımlarla ilgili genel bir fikir vermek için, ticaretin vadeli işlemlerini hızlı ve kolay hale getiren bir örnek verelim. (Bunun genel bir bakış sağlayan aşırı basit bir örnek olduğunu unutmayın) Gerçekte, bu adımların çoğunda, bir komisyoncu seçmek ve bir hesap açmak, seçtiğiniz pazarı araştırmak ve öğrenmekten çok zaman gerekiyor.

1. Adım: Bir aracı kurum seçin ve bir hesap açın.

2. Adım: Hangi vadeli işlemlerin yapılacağının sıralamasına karar verin (ör. Tarım, metaller, vb.). Bu örnek için, metal seçtiğinizi varsayalım.

3. Adım: Seçilen kategorinizde hangi enstrümanın ticaretini yapacağınıza karar verin. Birçok vadeli işlem sözleşmesi olmasına rağmen, yalnızca bir veya iki noktaya odaklanmak yararlıdır, özellikle de vadeli işlem ticaretinde yeni olduğunuzda. Bu örnek için altın seçin.

4. Adım: Seçtiğiniz piyasa hakkında araştırma yapın. Bu araştırma, tercihlerinize bağlı olarak temel veya teknik olabilir. Her iki durumda da, ne kadar çok iş yaptıysanız, işlem sonuçlarınız o kadar iyi olacaktır.

5. Adım: Piyasada fikir sahibi olun. Araştırmanızı yaptıktan sonra, önümüzdeki 6 ila 12 ay içinde, mesela altının olası ons başına yaklaşık 1.277 $ seviyesinden ons başına yaklaşık 1.350 $ ‘a yükseleceğine karar verdiniz.

6. Adım: Mevcut sözleşmeleri boyutuna göre değerlendirin. Vadeli işlem piyasasına ilk girişinizdeki riski yönetmek için mikro sözleşmeleri seçiniz.

7. Adım: Mevcut kontratları aylara göre değerlendirin. Unutmayın zamanlamanın doğru yapılması gerekir. Daha uzun bir sözleşme “doğru olmak” bakımından daha fazla zaman verir, ancak daha pahalıdır. Pazar görünümünüz 6-12 ay içinde daha yüksek bir hareket için, dört ay, sekiz ay veya 10 ayda bir süresi dolan bir sözleşme seçebilirsiniz.

8. Adım: Ticareti yürütün. Broker tarafından tedarik edilen ticaret platformunu kullanarak, bir altın sözleşmesi satın alırsınız.

9. Adım: Başlangıç ​​marjını kaydedin. Hesap bakiyenizin aracı kurumunuzun bakım marjı seviyesinin altına düşmediğinden emin olun – aksi takdirde bakiyenizi ortaya çıkarmak için bir talep, yani bir marj çağrısı alırsınız.

10. Adım: Durdurma kaybı ve kar hedefi belirleyin. Hızla hareket eden piyasalarda, duruş kaybı ve kâr hedef siparişlerinin, pozisyonunuzun korunmakta olduğundan emin olmak için orijinal satın alma veya satma emrinizle aynı anda girilmesi önerilir. Aksi takdirde, duruş kaybı siparişinizi ticarete girdikten kısa bir süre önce yerleştirdiğinizden emin olun.

Adım 11: Piyasayı izleyin ve buna göre konumunu ayarlayın.

Not: Bu örnek tamamen varsayımsaldır ve bir öneri veya görüş değil. Bunlar vadeli işlem yapmak için temel adımlardır ve sizin için farklı bir işlemin gerçekleştiğini görebilirsiniz. Daha fazla tecrübe ve bilgi elde ettiğinizde ve rahat olduğunuzda kendi sisteminizi geliştirirsiniz.

Sonuç

Bu kılavuz, vadeli işlemlerin değerlendirilmesine ve ticaretinin nasıl başlayacağına ilişkin bir bakış sağlar. Piyasa çok farklı varlıkları izlediğinden, işlemler son derece karmaşık olabilir. Daha iyi ticaret kararları verebilmek için ticaret yaptığınız vadeli işlem sözleşmelerinin temelini oluşturan pazarı iyice araştırmanız ve anlamanız önemlidir.

Ayrıca, tüccarlar, iki taraflı kılıç olabilen bir kaldıraç kullanabilirler. Unutmayın, kaldıraç kazançlarınızı büyütür, ancak kayıplarınızı da büyütür. Potansiyel zararları en aza indirmek için risk yönetimi tekniklerini kullanmak önemlidir. Aracı kurumunuz tarafından sağlanan Vadeli İşlem Riski Açıklama Beyanı’nı gözden geçirmeniz yararlı olabilir. Ticari emtia vadeli işlem sözleşmelerinde ve yabancı para birimlerinde zarar riski önemli olabilir. Bu nedenle, bu tür ticaretin koşullarınıza ve maddi kaynaklarınıza göre sizin için uygun olup olmadığını dikkatle düşünmelisiniz.

Vadeli işlemlerin sizin için doğru olduğuna karar verirseniz, genel olarak hem vadeli piyasayı hem de seçtiğiniz piyasa alt sektörünü ayrıntılı olarak araştırmanız önerilir. Sahip olduğunuz daha fazla bilgi ve tecrübe, başarılı bir tacir olma olasılığınızı artıracaktır.

Bir cevap yazın