Vadeli Hesabın Kullanım Amacı Nedir?

Bankalar müşterilerine çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlardan bir tanesi ise hesap açmaktır. İnsanlar belirli bir birikim yaparak kötü günler için ya da ev, araba sahibi olmak için birikim yapmak isterler. Birikim yapmak zor ve yorucu bir süreçtir. Çünkü günümüzde artan ihtiyaçlardan dolayı zaten alınan maaşlar ucu ucuna giderlerimizi karşılamaktadır. Böyle bir durumda birikim yapmak için günlük hayatta yapılan bazı aktivite ya da eğlenceden vazgeçmek zorunda kalırız. Yani günlük hayatı devam ettirirken zorunlu bir harcamamız yok ise bu harcamalardan vazgeçeriz. İyi bir bütçe planlaması ile artık birikim yapabiliriz. Para biriktirmeye başladığımız zaman doğru olan şey paranın elimizin altında durmamasıdır. Çünkü para elimizin altında ne kadar durursa bizde o parayı harcamaya o kadar yakınızdır demektir. İşte tam bu noktada bankalar yine devreye girer. Vadeli ya da vadesiz hesaplar ile paramızı bankaya koyabiliriz. Eğer birikimimiz bankada durduğu sürece bir kazanç elde edelim düşüncesi varsa o zaman parayı vadeli hesaba yatırmak gerekmektedir.

Vadeli Hesap Hakkında

Vadeli hesap bankaların müşterilerine sunmuş olduğu en büyük hizmetlerden bir tanesidir. Çünkü vadeli hesaba paranızı yatırdığınız takdirde paranız hesapta durduğu sürece değer kazanır. Adından da anlaşılacağı gibi belirli bir vade süresi içerisinde para bankaya yatırılır. Bu süre içerisinde paraya faiz işletimi yapılır ve vade süresi bittiğinde ana paraya ek olarak faiz getirisi de eklenir. Böylelikle hem paranız bankada durmuş olur hem de bir kazanç sağlamış olursunuz. Zaten vadeli hesabın kullanım amacı budur.

Vadeli Hesap Kullanımı

Vadeli hesaplar günümüzde çok fazla kullanılmaktadır. Çünkü birikim yapan kişiler bu sayede birikimlerini biraz daha artırır ve kazanç sağlar. Vadeli hesap kullanırken dikkat edilmesi gerekilen bazı hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi vade süresi boyunca parayı bankadan çekmemenizdir. Eğer parayı vade süresinde bankadan çekerseniz sadece ana parayı çekmiş olursunuz. Herhangi bir faiz getirisi alamazsınız. Çünkü vadeli hesaba para yatıracağınız zaman banka ile bu konuda bir anlaşma imzalarsınız. Bu yüzden parayı bankadan çektiğiniz zaman bir kazanç elde edemezsiniz.

“Vadeli Hesabın Kullanım Amacı Nedir?” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın