Para Biriktirmenin En Etkili 8 Adımı

para biriktirmek

Para tasarrufu alışkanlıklarına yönelik bu kılavuz, gerçekçi bir tasarruf planı geliştirmenize yardımcı olabilir.

1-Harcamalarınızı Kaydedin

Para tasarrufu için ilk adım, ne kadar harcadığınızı belirlemektir. Tüm harcamalarınızı takip edin – bu, satın aldığınız her kahve, gazete ve atıştırmalık da takip edilecek anlamına gelir. İdeal olarak, her kuruş için hesap verebilirsin. Verilerinizi aldıktan sonra, sayıları yakıt, yiyecek ve ipotek gibi kategorilere göre düzenleyin ve her bir tutarı toplayın. Size yardımcı olması için kredi kartınızı veya banka hesaplarınızı kullanmayı düşünün. İnternet üzerinden banka hesabını açarsanız, harcamalarınızı kolayca ayrıştırmak için ifadelerinizi filtreleyebilirsiniz.

2-Bütçe Yapın

Bir ay içinde ne harcadığınızı düşündüğünüzde, kayıtlı harcamalarınızı işinize yarayacak bir bütçeye dönüştürmeye başlayabilirsiniz. Bütçeniz, harcamalarınızın gelirinizi nasıl ölçtüğünü belirtmelidir. Böylece, harcamalarınızı planlayabilir ve fazla harcamaları sınırlayabilirsiniz. Aylık harcamalarınıza ek olarak, her ay düzenli olarak gerçekleşen ancak araba bakımı gibi masrafları da dikkate aldığınızdan emin olun.

3-Tasarruf Planı Yapın

Artık bir bütçe oluşturduğunuza göre, içinde bir tasarruf kategorisi oluşturun. Gelirinizin yüzde 10-15’ini tasarruf olarak ayırmaya çalışın. Bunu yapmak için, eğlence ve dışarıda yemek yemek gibi daha az harcayabileceğiniz zorunlu olmayanları belirleyin.

4-Hedef Belirleyin

Para tasarrufu yapmanın en iyi yollarından biri, bir hedef belirlemektir. Ne biriktirmek isteyebileceğinizi düşünerek başlayın – bir ev için bir tatil için – o zaman bunun için ne kadar zaman gerekeceğini öğrenin.

Kısa ve uzun vadeli hedeflere dair bazı örnekler:

Kısa vadeli (1-3 yıl)

Acil yardım fonu (her durumda 3-9 aylık yaşam giderleri)

Tatil

Bir araba için peşinat

Uzun vadeli (4+ yıl)

Emeklilik

Çocuğunuzun eğitimi

Bir ev ya da yeniden yapılanma projesinde peşin ödeme

Emeklilik veya çocuğunuzun eğitimi için tasarruf ediyorsanız, bu parayı bir yatırım hesabına koymayı düşünün. Yatırımlar riskle karşı karşıya kalırken ve para kaybedebiliyor olsa da, önceden bir etkinlik planlamanız durumunda da bileşik getiri fırsatları yaratacaktır.

5-Önceliklerine Karar Verin

Giderleriniz ve gelirinizden sonra, hedeflerinizin para tasarrufu konusunda en büyük etkiye sahip olması muhtemeldir. Uzun vadeli hedefleri hatırladığınızdan emin olun; emeklilik planlamasının daha kısa vadeli ihtiyaçlara cevap vermemesi önemlidir. Hedeflere öncelik vermek, tasarruf yapmaya nereden başlayacağınız konusunda net bir fikir verebilir. Örneğin, arabanızı yakın bir gelecekte değiştirmeniz gerektiğini biliyorsanız, parayı bir kenara koymaya başlayabilirsiniz.

6-Doğru Araçları Seçin

Kısa vadeli hedefler için tasarruf ediyorsanız, sigortalı mevduat hesaplarını kullanmayı düşünün:

  • Tasarruf hesabı
  • Belirli bir süre için belirli bir faiz oranında paranızı kilitleyen mevduat.

Uzun vadeli hedefler için şunları düşünün:

  • Sigortalı bireysel emeklilik hesapları
  • Hisse senedi veya yatırım fonu gibi menkul kıymetler. Bu yatırım ürünleri bir komisyoncu-bayi ile yatırım hesapları aracılığıyla kullanılabilir. Hisse senetleri ve yatırım fonları gibi menkul kıymetlerin sigortalanmadığını, bir bankanın mevduat veya diğer yükümlülükleri olmadığını ve bir banka tarafından garanti edilmediğini ve olası ana yatırım kaybı da dahil olmak üzere yatırım risklerine maruz kaldığını unutmayın.

7-Otomatik Transfer Yapın

Hemen hemen tüm bankalar, kontrol ve tasarruf hesaplarınız arasında otomatik transferler sunar. Ne zaman, ne kadar ve nereye para aktaracağınızı, hatta doğrudan mevduatınızı çek ve tasarruf hesaplarınız arasında bölebilirsiniz. Otomatik transferler, para kazanmak için harika bir yoldur, çünkü bunu düşünmek zorunda kalmazsınız ve genellikle parayı harcamak için cazibeyi azaltır.

8-Tasarruflarınızı Büyütün

Her ay ilerlemeni kontrol et. Bu sadece kişisel tasarruf planınıza bağlı kalmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda sorunları hızlı bir şekilde belirlemenize ve gidermenize de yardımcı olur. Para tasarrufu yapmanın bu basit yolları, daha fazla tasarruf etmenize ve hedeflerinizi daha hızlı elde etmenize bile ilham verebilir.

Bir cevap yazın